Disconfort termic accentuat și caniculă, în județul Ialomița
Județul Ialomița se va afla sub cod portocaliu de caniculă timp de două zile.
Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare cod portocaliu de caniculă, valabilă din 9 iunie, ora 10 până la 11 iunie, ora 10.
Fenomenele vizate: temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic accentuat.
În intervalul menționat în zona de câmpie și podiș a Munteniei și local în Oltenia, se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, maximele se vor situa, în general, între 35 și 37 de grade, va fi caniculă și disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile se vor menține deosebit de ridicate și în zilele următoare, îndeosebi în regiunile sudice și sud-estice.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația ILnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe ILnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Consiliul Județean Ialomița a fost convocat în ședință ordinară pentru data de 29 august, de la ora 14.00, în sala Europa. Pe ordinea de zi a ședinței figurează și discutarea și adoptarea următoarelor 19 proiecte […]
Un bărbat în vârstă de 39 de ani, din localitatea Valea Măcrișului, este cercetat penal de polițiști, după ce a intrat cu mașina într-un gard. Acesta a fost depistat de două ori conducând un autoturism […]
Un focar de coronavirus a fost constatat în secția Medicină Internă a Spitalului Județean de Urgentă Slobozia după ce, în perioada 18 – 29 ianuarie, au fost confirmați pozitivi un număr de 23 de pacienți […]
Be the first to comment