Comuna Axintele intră în carantină după ce incidența cazurilor de coronavirus a depășit șase la mia de locuitori. FOTO ISU Ialomița
Comuna Axintele, împreună cu satele Bărbătescu și Horia, au intrat în carantină începând de miercuri, 29 septembrie, după ce incidența cazurilor de coronavirus a depășit șase la mia de locuitori.
Potrivit Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, măsura a fost impusă luând în considerare situația epidemiologică pentru comuna Axintele, generată de virusul SARS-CoV-2, având ca rezultat o incidență a cazurilor de îmbolnăvire de peste 6,82 cazuri la 1.000 de locuitori.
Astfel, riscul epidemiologic fiind de o gravitate maximă, începând de miercuri, 29 septembrie, de la ora 08.00, pentru o perioadă de 14 zile, se instituie măsura de carantină zonală pentru satele Axintele, Bărbătescu și Horia din comuna Axintele, județul Ialomița.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația ILnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe ILnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Se apropie perioada cu cele mai mari reduceri din an, iar realizarea cumpărăturilor online a devenit din ce în ce mai ușoară, însă trebuie avută în vedere siguranța acestor achiziții. Pandemia COVID-19 a determinat și […]
Consiliul Județean Ialomița a fost convocat în ședință extraordinară vineri, 10 septembrie, de la ora 11.00, în Sala Europa. Pe ordinea de zi a ședinței figurează discutarea și adoptarea următoarelor șapte proiecte de hotărâre: proiect […]
Jandarmii ialomițeni asigură măsuri de ordine și siguranță publică cu prilejul sărbătoririi Bobotezei Astfel, vineri, 06 ianuarie, la nivelul județului Ialomița vor avea loc mai multe manifestări religioase prilejuite de Sărbătoarea Botezului Domnului Iisus Hristos […]
Be the first to comment