Un polițist din Țăndărei a refuzat o mită de 2000 de euro

Polițiștii, pe străzile din Ialomița. FOTO Arhiva ILnews

Un polițist din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița – Poliția Orașului Țăndărei a sesizat Direcția Generală Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Ialomița cu privire la o dare de mită.

„În timp ce se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu, agentul de poliție a oprit în trafic un conducător auto care depășise limita legală de viteză. Cu ocazia legitimării, polițistul a constatat că persoana nu avea asupra sa actele personale și ale autoturismului și emana halenă alcoolică. Testarea cu aparatul alcooltest a indicat o valoare de 0,67 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care conducătorul auto a fost condus la Spitalul Orășenesc Țăndărei pentru recoltarea probelor biologice” – DGA.

În acest context, ginerele conducătorului auto i-a promis agentului de poliție suma de 2000 de euro pentru a nu întocmi dosar penal. Polițistul a refuzat categoric oferta, iar discuțiile purtate cu cei doi au fost înregistrate cu ajutorul dispozitivului body-cam din dotare.

Ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au consemnat denunțul, iar cercetările sunt continuate sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de dare de mită.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația ILnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe ILnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*