De acționează împotriva insectelor. FOTO Primăria Fetești
Natura s-a trezit la viață și asta înseamnă că pe lângă pomii verzi și flori, au apărut și insectele, unele dintre ele putând provoca disconfort și probleme de sănătate. Pentru a-i feri pe feteșteni de aceste neplăceri, primăria a început acțiuni de combatere a acestor insecte.
Primăria Municipiului Fetești prin Direcția de Administrare a Domeniului Public și Privat a început tratamentul cu produse biocide împotriva insectelor de disconfort – țânțari, căpușe și alte zburătoare.
Căpușele de exemplu pot provoca la animale Babesioza, o boală ce poate fi fatală, iar la oameni, boala Lyme.
Acțiunea se desfășoară la sol, în parcuri și în zonele cu vegetație din jurul blocurilor de locuințe.
Substanța folosită este avizată de Ministerul Sănătății în acord cu reglementările Uniunii Europene în materie
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația ILnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe ILnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Cinci aeronave F-16 ale Forțelor Aeriene Regale Olandeze au aterizat marți, 7 noiembrie, în Baza 86 Aeriană „Locotenent Aviator Gheorghe Mociorniță” din Fetești. Aeronavele vor deservi Centrul European de Instruire F-16 (European F-16 training center- […]
Salvatorii ialomițeni au fost solicitați să intervină duminică, 5 iunie, în jurul orei 14.45, în ajutorul victimelor unui accident rutier petrecut în localitatea Andrășești, în care au fost implicate două autoturisme. Potrivit Inspectoratului pentru Situații […]
Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie- mai 2023, conform selecției naționale, T.V.A. în valoare de 58,62 milioane de lei, cu 7,03 milioane lei mai mult decât în […]
Be the first to comment