Lucrări de rabilitare a mai multor străzi din Fetești. FOTO Primăria Fetești
Primăria Fetești a anunțat că lucrările de reabilitare și modernizare a străzilor: Tineretului, Ceahlăului, General Alexandru Averescu și Grâușor vor fi reluate imediat ce vremea se va îmbunătăți, urmând ca în perioada următoare lucrările să înceapă și pe strada Armatei.
Lucrările de reabilitare a acestor străzi fac parte dintr-un proiect finanțat prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL), în care sunt prevăzute: asfaltarea părții carosabile, amenajarea trotuarelor și montarea bordurilor aferente.
Evacuarea apelor de pe platformele celor cinci străzi se va face prin pante longitudinale și transversale astfel încât apele vor fi colectate la marginea bordurii și se vor evacua spre străzile amenajate cu canalizare pluvială.
Proiectul, care se va încheia în cursul acestei veri, prevede și lucrări de siguranța circulației prin asigurarea de indicatoare și marcaje rutiere.
Investiția totală este de 5.301.618,37 lei, din care 5.215.105,48 lei provin de la bugetul de stat, iar 86.512,89 lei de la bugetul local.
Lucrări de rabilitare a mai multor străzi din Fetești. FOTO Primăria Fetești
Lucrări de rabilitare a mai multor străzi din Fetești. FOTO Primăria Fetești
Lucrări de rabilitare a mai multor străzi din Fetești. FOTO Primăria Fetești
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația ILnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe ILnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Zeci de sancțiuni contravenționale au fost aplicate în numai două ore de polițiștii din Fetești, în cadrul unei acțiuni de prevenire a infracționalității stradale, riscului rutier precum și respectarea măsurilor pentru prevenirea și combaterea efectelor […]
Peste 200 de reclamații și sesizări au fost primite la dispeceratul Poliției Locale Slobozia în luna mai. „În această lună au fost înregistrate în cadrul dispeceratului instituției care funcționează permanent, 24 de ore din 24, […]
Autoritățile ialomițene sunt în stare de alertă după ce un angajat al ISU Ialomița a fost confirmat ca bolnav cu COVID-19. Acesta a intrat în contact cu zeci de colegi care acum sunt în izolare […]
Be the first to comment