Dosar penal pentru 2,19 mg/l alcool pur în aerul expirat
Un bărbat din București s-a ales cu dosar de cercetare penală după ce a fost prins conducând în stare de ebrietate pe o stradă din comuna Sinești, județul Ialomița.
Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, marți, pentru control, pe raza comunei Sinești, un autoturism condus de un bărbat de 30 de ani din municipiul București. Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică a fost testat cu aparatul Drager, care a indicat o valoare de 1,11 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Bărbatul a fost condus la Camera de Gardă a Spitalului Municipal Urziceni, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză a fost întocmit dosar penal, cercetările fiind continuate sub aspectul comiterii infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația ILnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe ILnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
RAJA SA Constanța va decide până la 20 ianuarie 2020 cine este câștigătorul achiziției pentru lucrările de amploare programate în județul Ialomița. Proiectul, în valoare de 46.017.568 lei prevede lucrări la sursele de apă din […]
Jandarmii ialomițeni au fost solicitați să intervină astăzi, în satul Stejarul, comuna Perieți, ca urmare a unei sesizări prin apelul 112 din partea unui bărbat care semnala faptul că în bucătăria imobilului se află un […]
Inspectoratul Școlar Județean Ialomița continuă demersurile privind asigurarea și respectarea măsurilor și a regulilor de protecție și de siguranță epidemiologică în școli și susține campania de vaccinare a personalului din educație și a elevilor cu […]
Be the first to comment