Contract de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale „George Vâlsan” din Amara

Școala Gimnazială „George Vâlsan” din Amara a fost dotată cu mobilier și echipamente noi, într-un proiect anterior contractat de primărie. FOTO Primăria Amara
Școala Gimnazială „George Vâlsan” din Amara a fost dotată cu mobilier și echipamente noi, într-un proiect anterior contractat de primărie. FOTO Primăria Amara

Școala Gimnazială „George Vâlsan” din stațiunea Amara va beneficia de o investiție majoră în infrastructura educațională, după ce a fost semnat contractul de finanțare în valoare de aproximativ 5 milioane de euro prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021–2027.

Contractul de finanțare a fost încheiat între Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, în calitate de Autoritate de Management, și Orașul Amara, reprezentat de primarul Valentin Moraru, în calitate de beneficiar. Proiectul este finanțat în cadrul Priorității 5 – „O regiune educată”, având ca obiectiv îmbunătățirea accesului la servicii educaționale de calitate și dezvoltarea unei infrastructuri moderne pentru învățământ.

Potrivit primarului Valentin Moraru, investiția presupune demolarea corpului vechi al școlii și a celor cinci anexe existente, urmând să fie construit un nou corp de clădire cu o suprafață de 1.044 de metri pătrați.

„Cu mare bucurie în suflet vă anunț că am semnat contractul de finanțare în valoare de 5 milioane euro pentru Școala Gimnazială „George Vâlsan” Amara. Proiectul presupune demolarea corpului vechi și a celor cinci anexe și construirea unui nou corp de 1.044 mp. Procedura de licitație se va desfășura în curând, iar eu sper ca într-un termen de 6-7 luni să înceapă efectiv lucrările. Copiii noștri vor învăța în condiții moderne, de maximă siguranță și demne de vremurile în care trăim!”, a transmis edilul.

Acesta a ținut să mulțumească și echipei din cadrul Primăriei Amara pentru implicarea în pregătirea proiectului.

„Le mulțumesc pe această cale colegilor din Primărie pentru efortul depus în primele trei luni de mandat, pentru că împreună am muncit de la zero la acest proiect, termenul final de depunere fiind 31 decembrie 2024”, a adăugat Valentin Moraru.

După finalizarea procedurii de achiziție publică și desemnarea constructorului, administrația locală estimează că lucrările ar putea începe în următoarele șase-șapte luni, proiectul urmând să ofere elevilor și cadrelor didactice un spațiu modern, adaptat standardelor actuale de siguranță și educație.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația ILnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe ILnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*